Niedziela Palmowa, A
5. kwietnia 2020 r.

 1. Dziękuję mieszkańcom Kończewic za posprzątanie i wydezynfekowanie kościoła oraz za ofiarę 220 zł w miejsce kwiatów i na świąteczną dekorację.
 2. Od poniedziałku Msze św. w ciągu tygodnia będą odprawiane o godz. 18:00.
 3. Ks. Biskup elbląski ogłosił dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do 19 kwietnia włącznie (Niedziela Miłosierdzia Bożego). Poleca, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii modlić się i pozostawać w domu. Korzystajmy więc z transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych Mszy św. i nabożeństw Wielkiego Tygodnia. Zachęcamy do wzbudzania żalu za grzechy oraz do pragnienia Komunii duchowej.
 4. Osoby, które dziś korzystają z dyspensy i nie uczestniczą we Mszy św. a pragną przyjąć Komunię św. mogą dzisiaj przyjść do kościoła od godz. 14:00 do 18:00 – zapisy na wyłożonym z tyłu kościoła formularzu.
 5. W związku z zaistniałymi ograniczeniami wskazane jest, aby spowiedź przełożyć na czas po Wielkanocy. Jeżeli są osoby, które potrzebują spowiedzi przed Świętami to będzie możliwość spowiedzi od poniedziałku do środy od godz. 17:00 do 18. Proszę, aby wtedy zastosować się do przepisów, żeby w świątyni było nie więcej niż pięć osób a przed kościołem oczekujący nie gromadzili się w grupach ponad dwie osoby.
 6. W liturgii Triduum Paschalnego, która będzie sprawowana w Wielki Czwartek, Wielki Piątek o godz. 18:00 i w Wigilię Paschalną o 21:00, uczestniczyć będą w kościele jedynie osoby pełniące funkcje w liturgii. Pozostałych parafian proszę, aby skorzystali z transmisji w mediach i nie gromadzili przed kościołem. Z naszego kościoła za pośrednictwem internetu również będzie transmitowana liturgia.
 7. W Wielki Piątek od godz. 9:00 do 17:30 będzie adoracja Pana Jezusa w ciemnicy. Zapisywać się można w kościele na przygotowanych formularzach, które są wyłożone w kościele od niedzieli do czwartku. W Wielką Sobotę od godz. 9:00 do 17:30 będzie adoracja Pana Jezusa w grobie. Zapisy tak samo jak na adorację piątkową. Adoracja w piątek i sobotę zacznie się od Ciemnej Jutrzni. Zgodnie z zaleceniem ks. Biskupa nie jest przewidziana adoracja przy ciemnicy i przy grobie po nabożeństwach (w parafii zresztą nie ma takiej tradycji).
 8. Nie będzie w kościele poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Proszę, aby w Niedzielę Wielkanocną śniadanie wielkanocne rozpocząć w domu od zapalenia świecy na stole i odmówienia modlitwy „Ojcze nasz”. Głowa rodziny wypowiada słowa: Chrystus zmartwychwstał, Alleluja! A pozostali odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja! Następnie można odczytać fragment Ewangelii o Zmartwychwstaniu i odmówić modlitwę błogosławieństwa pokarmów, które będziemy spożywać. Teksty tej modlitwy są dostępne w mediach.
 9. Msze św. w Święta Wielkanocne będą 11:00 i 18:00. Zaostrzone przepisy sanitarne obowiązują do 11 kwietnia, jednak w każdej chwili sytuacja może ulec zmianie, więc decyzja o kształcie i sposobie świętowania w naszym kościele Wielkiej Niedzieli zostaje zawieszona do czasu posiadania pewności o zniesieniu bądź obowiązywaniu restrykcji.
 10. Papież Franciszek udziela na czas epidemii odpustu osobom odprawiającym w domu Drogę Krzyżową, różaniec lub czytającym przez pół godziny Pismo św. Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencjach Ojca św. i wyznanie wiary nawet w formie skróconej.

 

 

V Niedziela Wielkiego Postu, A
29. marca 2020 r.

 1. Dziękuję mieszkańcom Kończewic za posprzątanie i wydezynfekowanie kościoła oraz za ofiarę 150 zł w miejsce kwiatów.
 2. Rozpoczynamy rekolekcje parafialne. Głosi je nam ks. Łukasz Golec, student KUL. Pierwsza nauka dostępna jest pod adresem https://tinyurl.com/konczewice1 (następne nauki najprawdopodobniej będą miały kolejne numery: konczewice2, konczewice3).
 3. Osoby pragnące przystąpić w niedzielę do komunii świętej zapraszam co pół godziny w grupach 5-osobowych od 14:00 do 17:30.
 4. Przypominam, że od dn. 25 marca br. zgodnie z państwowymi przepisami sanitarnymi oraz wskazaniami Biskupa Elbląskiego każde zgromadzenie liturgiczne [Msza św., pogrzeb] nie może przekroczyć pięciu osób, nie licząc księdza i obsługi.
 5. Ks. Biskup przedłużył też dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do 11 kwietnia. Poleca, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii modlić się i pozostawać w domu. Korzystajmy więc z transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych Mszy św. i nabożeństw.
 6. Może okazać się niemożliwą spowiedź przed Wielkanocą. Obowiązek ten trzeba będzie odłożyć na później, gdy minie zagrożenie epidemią. W sytuacji granicznej, zagrożenia chorobą lub śmiercią, gdy nie ma możliwości spowiedzi, należy wzbudzić żal za grzechy, motywowany miłością i szacunkiem wobec Boga. Taki żal, zwany doskonałym, gładzi wszystkie grzechy. Później jednak grzechy należy wyznać podczas spowiedzi.
 7. Codziennie o godz. 16:00 jest adoracja Najświętszego Sakramentu, jest wówczas także możliwość spowiedzi.
 8. W parafii nie ma nabożeństw pasyjnych. Papież Franciszek udziela na czas epidemii odpustu osobom odprawiającym w domu Drogę Krzyżową, różaniec lub czytającym przez pół godziny Pismo św. Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencjach Ojca św. i wyznanie wiary nawet w formie skróconej.
 9. W tym miesiącu nie odwiedzę chorych w pierwszy piątek miesiąca.
 10. Za tydzień Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień. 
 11. Najnowsze e-wydanie "Gościa Niedzielnego" można pobrać ze strony internetowej diecezji. Wraz z dodatkami diecezjalnymi – jest ono również dostępne w formacie PDF – do ściągnięcia i wydrukowania w domu – w sklepie internetowym "Gościa Niedzielnego" (cena 3 zł).

 

III Niedziela Wielkiego Postu, A
15. marca 2020 r.

 1. Dziękuję mieszkańcom Osiedla za posprzątanie kościoła i salki oraz za ofiarę 145 zł w miejsce kwiatów. Tym samym Osiedle kończy dyżur, od najbliższej soboty przejmują go Kończewice.
 2. W ostatnim czasie przez parafian z Kończewic została złożona ofiara 8000 zł na stację drogi krzyżowej. Bóg zapłać za ofiarność.
 3. 13 marca została podjęta przez władze decyzja o ograniczeniu funkcjonowania galerii handlowych i o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób. Aby nie zniweczyć działań podjętych przez władze państwowe, mających na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się niebezpiecznego wirusa, w naszej parafii zostają podjęte następujące środki zapobiegawcze:
  • Msze Święte niedzielne będą odprawiane w sobotę o 17:00, w niedzielę o 9:00, 11:00 i 18:00
  • W miarę możliwości proszę, aby na Mszę sobotnią o 17:00 i niedzielą o 9:00 przyszli mieszkańcy wsi Kończewice, na 11:00 mieszkańcy Starej Wisły i Bystrza, na 18:00 mieszkańcy Kończewic-Osiedla.
  • Niedziela gromadzi w naszym kościele około 300 osób, więc jeśli w domach pozostanie połowa parafian (obowiązkowo osoby starsze i dzieci), nie powinno być więcej niż 50 osób na Mszy Św.
  • Na Mszach zajmujemy wolne ławki rodzinami, znak pokoju przekazujemy przez ukłon.
  • W niedzielę i w ciągu tygodnia kościół będzie otwarty cały dzień, do Mszy Św. wieczornej. Codziennie także będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00. Zachęcam do indywidualnej modlitwy.
  • Osoby pozostające w domach zachęcam do uczestnictwa w transmisji Mszy św. i do komunii duchowej.
   Podejdźmy do tematu odpowiedzialnie, kierując się rozumem otrzymanym od Pana Boga i miłością bliźniego.
 4. Nie ma spotkań EReMu, jednak wciąż zapraszam na Gorzkie Żale i Drogę krzyżową.
 5. Ks. Biskup Elbląski, oprócz dyspensy od obowiązku Mszy Św. niedzielnej apeluje:
  Epidemie wybuchają co jakiś czas. Występowały także w naszej ojczystej przeszłości. Zagrażają życiu wielu osób. Pochłonęły setki, a nawet tysiące ofiar. 
  Dlatego też musimy bardzo rozsądnie i odpowiedzialnie przeciwstawić się wielkiej epidemii noszącej nazwę koronawirus. Ograniczenie rozwoju tej choroby wymaga m.in. rezygnacji z gromadzenia się w tym czasie w dużych grupach, także na Mszy św. i na nabożeństwach. Dla dobra własnego i bliźnich należy w najbliższe niedziele pozostać w domu, rezygnując z udziału we Mszy świętej. W aktualnej sytuacji jest to moralny obowiązek.
  Kościoły pozostają otwarte. Msze św. będą w nich odprawiane dla małych grup, maksymalnie do 50 osób. Wymagają tego przepisy sanitarne, które mamy obowiązek respektować.
  W związku z zagrożeniem epidemią zachęcam do modlitwy w domu, do uczestnictwa w transmisjach niedzielnej Mszy św. w telewizji, radiu oraz internecie.
 6. Zachęcam do zabrania ziarenka dla młodszych członków rodziny, wspólnego rpzeczytania niedzielnej ewangelii i rozwiązania zadania.
 7. Jest nowy numer „Gościa Niedzielnego”, w nim m.in. o Komunii na rękę, o której dyskusja pojawiła się w związku z obecnym zagrożeniem, wywiad z ministrem zdrowia, a także o przewidywanych negatywnych skutkach tegorocznej zimy.

 

 

IV Niedziela Wielkiego Postu, A
22. marca 2020 r.

 1. Dziękuję mieszkańcom Kończewic za posprzątanie i wydezynfekowanie kościoła oraz za ofiarę 250 zł w miejsce kwiatów. Jest już nowy grafik dyżurów. Bardzo proszę o zapoznanie się z nim i poinformowanie sąsiadów.
 2. W ostatnim czasie na konto parafialne wpłynęła kwota 300 zł od parafian z Kończewic. Bóg zapłać za ofiarność.
 3. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
 4. We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.
 5. W środę przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze Święte w naszym kościele o godz. 10:00 i 17:00. Dzień ten jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Zainteresowani w przedsionku kościoła mogą zabrać specjalnie przygotowaną ulotkę, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji.
 6. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Wygłosi je nam ks. Łukasz Golec, student KUL. Zgodnie z poleceniem biskupa rekolekcje tradycyjne są w naszej diecezji odwołane, w związku z tym tegoroczne wielkopostne ćwiczenia będą zamieszczane przez Ojca Rekolekcjonistę w internecie. Szczegóły w sobotę na stronie parafii i w przyszłą niedzielę w kościele.
 7. Przypominam o porządku uczestnictwa we Mszach Św.: Na Mszę sobotnią o 17:00 i niedzielą o 9:00 przychodzą mieszkańcy wsi Kończewice, na 11:00 mieszkańcy Starej Wisły i Bystrza, na 18:00 mieszkańcy Kończewic-Osiedla. Zachęcam do nawiedzania kościoła w ciągu dnia, codziennie jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00 do 17:00.
 8. Bez zmian pozostają nabożeństwa pasyjne: Gorzkie Żale w niedzielę o 17:00 i Droga Krzyżowa w piątek o 16:30.
 9. Na jakiś czas został wstrzymany kolportaż „Gościa Niedzielnego” w formie papierowej. Najnowszy numer dostępny jest za darmo w internecie. Istnieje możliwość elektronicznej prenumeraty.

II Niedziela Wielkiego Postu, A
08. marca 2020 r.

 1. Dziś 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Wszystkim Paniom składam najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa.
 2. Dziękuję mieszkańcom Osiedla za posprzątanie kościoła i salki oraz za ofiarę 210 zł w miejsce kwiatów.
 3. W ostatnim czasie zostały zebrane w Starej Wiśle ofiary na kościół w wysokości 760 zł i na kwiaty – 410. Bóg zapałać ofiarodawcom i skarbniczkom.
 4. W ubiegłą niedzielę zebraliśmy 3200 zł na pomoc dla pogorzelców ze Stogów. Pieniądze zostały już wręczone rodzinie. W jej imieniu przekazuję serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom.
 5. Dziś przy drzwiach kościoła składamy ofiary na rzecz misji. Potraktujmy tę zbiórkę jako kolejną okazję do wielkopostnej jałmużny.
 6. Dzieci zapraszam na spotkanie EReMu dzisiaj o 14:00.
 7. Zapraszam do udziału w nabożeństwach pasyjnych: Gorzkie Żale w niedziele o godz. 17:00, Droga Krzyżowa w piątek o 16:30.
 8. Zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu w czwartek o 16:00.
 9. W piątek zapraszam na nabożeństwo adoracji krzyża w duchu Taizé oparte na rozważaniu siedmiu ostatnich słów Jezusa na krzyżu. Zaproszenie kieruję szczególnie do młodzieży.
 10. W przyszły weekend w dniach 13-15 marca ks. Wojciech z Osady Jeziornej zaprasza na rekolekcje Spotkanie z Założycielem. Koszt 200 zł z noclegami i posiłkami. Kontakt i zgłoszenia pod numerem telefonu: 609 205 218.
 11. Zachęcam do lektury „Gościa Niedzielnego”. W dzisiejszym numerze ciekawe artykuły: o tym jak się bronić przed koronawirusem, o kobietach – matkach które tak jak św. Monika wymodliły dar nawrócenia swoim dzieciom, o 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zachęcam do lektury!